Przejdź do treści →

Kamizelka samochodowa

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to w Polsce to bardzo krótka lista, i tak są to jedynie: trójkąt do ustawiania na drodze oraz gaśnica. Wbrew popularnym przekonaniom, ani apteczki, ani kamizelki czy zapasowych żarówek nie musimy w naszym kraju wozić.

W innych krajach europejskich możemy spotkać się z innymi obowiązkowymi elementami: żarówki, apteczka, koło zapasowe (względnie zestaw naprawczy), dwa trójkąty ostrzegawcze. Udając się jednak w podroż do takich krajów, nie zawsze koniecznym jest uzupełnianie wyposażenia o takie elementy. Kraje które ratyfikowały Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym, a jest to większość państw europejskich (a nawet Azji, Afryki i Ameryki Południowej), na jej mocy auto winno mieć tylko to, do czego obliguje je prawo kraju rejestracji pojazdu.

Kamizelka dla przezornych

Jednak, co do samej kamizelki, warto zwrócić na coś uwagę – wysiadając z samochodu stajemy się pieszymi, którzy w terenie niezabudowanym, przebywając na drodze poza chodnikiem, po zmroku muszą mieć na sobie np. kamizelkę. Zatem doposażenie schowka w kabinie o kamizelkę samochodową będzie bardzo rozsądnym posunięciem.

PN-EN ISO 20471:2013 to aktualna norma, wcześniej znana jako PN-EN 471+A1:2008. Opisuje wymogi dotyczące odzieży ostrzegawczej. Poszukując bezpiecznej kamizelki ostrzegawczej szukajmy takiej oznaczonej tą normą. Nie trzeba tutaj dodawać, że oznaczenie CE jest obowiązkowe.

Opublikowane w poradnik

Komentarze są wyłączone.