Przejdź do treści →

Wakacje z rodziną samochodem – jak to wszystko spakować?

Wakacje, wakacje… Sformułowanie „okres wakacyjny” powoli zaczyna tracić na znaczeniu. Wyjeżdżamy w takim momencie, w jakim najwygodniej jest nam wziąć urlop i tak często, jak pozwalają nam na to nasze finanse. Mimo popularności i coraz atrakcyjniejszych cen biletów lotniczych, często decydujemy się na podróż własnym samochodem. Dlatego właśnie powinniśmy zadbać o komfort podróżowania.

O ile oczywistym wyborem wydaje się nam zakup podróżnego podgłówka – tzw „rogala” dla pasażerów, to już zadbanie o uporządkowanie i zabezpieczenie przestrzeni bagażnika i okolic wydaje nam się mniej ważne. Niesłusznie. Bowiem najprzyjemniejsza drzemka, przerwana pacnięciem w głowę przez niezabezpieczony bagaż, staje się przykrym wspomnieniem. Dlatego pośpiech i brak dbałości o właściwe rozmieszczenie bagażu kończą się czasem kontuzją i wakacjami zepsutymi nadwyrężoną szyją lub guzem.

Jeszcze mniej przyjemne konsekwencje zdarzają się podczas stłuczek i gwałtownego przemieszczenia się bagażu, ale… może skończmy ze straszeniem kontuzjami.

Latające torby podróżne

Przemieszczające się, ciężkie przedmioty przewożony w bagażniku naszego auta nie tylko wydają dziwne dźwięki. W skrajnych przypadkach mogą negatywnie wpłynąć na trajektorię jazdy – np. podczas pokonywania ostrych zakrętów. Kiedy podróżujemy zimą, dodatkowe kilogramy, które nagle znajdą się po jednej ze stron bagażnika – potrafią wprowadzić nasze auto w poślizg. Unikniemy takich przygód używając chociażby siatki do bagażnika.

Siatka samochodowa

Ten praktyczny, kosztujący niewiele wynalazek ustabilizuje zarówno drobne zakupy (zgrzewka wody mineralnej), jak i większe torby. Siatka samochodowa posiada możliwość prostej regulacji swojej „powierzchni ładunkowej”. Wygodne karabińczyki pozwalają zapiąć siatkę ciaśniej (wpinając się głębiej w samą siatkę) lub bardzo luźno (zapięcie za samą gumę oplatającą siatkę).

O zaletach autosiatki przekonało się wielu kierowców na całym świecie. W niektórych samochodach siatki montowane są fabrycznie. A w większości aut – producent przewidział możliwość zamontowania autosiatki za pomocą specjalnych uchwytów, umieszczonych w rogach bagażnika. Co ciekawe, spory odsetek kierowców nie ma pojęcia, czemu one służą!

Czasem musimy przewieźć rzecz cenną – jak komputer, instrument muzyczny lub sprzęt fotograficzny. Zależy nam wtedy, by taki przedmiot został odpowiednio zabezpieczony na czas podróży. Autosiatka staje się wtedy nieocenionym wyposażeniem naszego auta. Ta drobna inwestycja odwdzięczy nam się bezpiecznie przewiezionym bagażem.

Gaśnica

Niewielki przedmiot, który ratuje życie i mienie. Ukryty w czeluściach bagażnika za trzema torbami, plecakiem i prowiantem, staje się jedynie zbędnym, choć obowiązkowym bagażem. W razie nagłej potrzeby nie będziemy w stanie szybko się do tak schowanej gaśnicy dokopać.

Rozwiązanie? Uchwyt gaśnicy. Banalnie tani przedmiot, który dzięki wszytemu mocnemu rzepowi pozwala mieć gaśnicę zawsze pod ręką – lub przynajmniej dostępną zaraz po otworzeniu bagażnika. Rzep dobrze utrzymuje taką gaśnicę w zagłębieniu nadkola lub innym, dowolnie wybranym miejscu. Wszędzie tam, gdzie jest tapicerka – mocny rzep utrzyma gaśnicę samochodową, doskonale zabezpieczając ją przed przypadkowym przemieszczaniem.

Opublikowane w poradnik

Komentarze są wyłączone.